7 Ocak 2016 Perşembe

Linux Ve Windows Farkı

Bu yazımda sizlere hiçbir zaman bitmeyecek soru olan Linux ve Windows'un farkı ne konusuna değineceğim. Yazıya başlamadan önce söylemek gerek ki aslında aralarında en temel fark oyun ve fiyat. Linux ücretsiz ama çoğu oyun linux'ü desteklemiyor. Aynı şekilde ikinci fark ise fiyat Linux ve çoğu programı ücretsizken Windows ve neredeyse tüm uygulamaları ücretli. Şimdi kısa kısa diğer farklara da değinelim.

  1.  Donanım: Eğer bilgisayarınızın donanımı zayıf ise özellikle de windows 10, 8 gibi son çıkan işletim sistemlerinde biraz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ama linux'ün çok fazla sürümü olduğu için elbet sizin bilgisayarınıza uyacak bir sürümü bulunur.
  2. Linux açık kaynak kodludur. Bu işlerle uğraşan, uğraşmak isteyen ve bilgisayarını kurcalayanlar için büyük bir neden olabilir.
  3. Linux açık kaynaklı olmasından da kaynaklı virüslere iyi bir ortam sunmaz. 
  4. Güncellemeler windows'a göre linux'te biraz daha kolaydır.
  5. Windows içni yazılan uygulama ve oyun daha fazladır.
  6. Linux'ün mağazasından tüm uygulamaları tek tık ile kurabilirsiniz. (Windows 10, 8, 8.1 ile de artık bir mağaza gelmiş olsa da yine de çoğu uygulamayı başka araçlar ile kurmak zorundayız. Linux ise bu konuda biraz daha kolay.)
  7. Windows'un bir diğer artısı da da donanım desteği bir çok üretici linux'e destek sunmuyor.
Yani kısaca iki işletim sisteminin de kendine göre + ve - yanları vardır. İkisinden birini ihtiyaçalarınıza uygun olarak seçmek ve kullanmak da size kalıyor. Bunun yanında çoğu kullanıcının windows kullanmasından dolayı sizin ben linux kullanıyorum demeniz arkadaşlarınızın dikkatini çekmeyi de sağlayabilir :)


Benzer Yazılarım

Linux Ve Windows Farkı
4/ 5
Oleh

Yorumunuz denetimden geçtikten sonra yayınlanacaktır. Lütfen kullandığınız kelimelere ve dil bilgisi kurallarına dikkat ederek yazınız. Yorumunuzda hakaret vb içeren sözcükler kullanmamaya özen gösteriniz. :)