Nvidia G-Sync ve Amd FreeSync Nedir? ~ Aliytrklkmz

Nvidia G-Sync ve Amd FreeSync Nedir?

Yeni bir monitör alacakken karşınıza çıkacak terimlerden bazıları da G-Sync ile FreeSync olacak. Fakat bu kavramlara geçmeden önce açıklamamız gereken farklı bir kavram var ki o da yırtılma (tearing).

Yırtılma (tearing) Nedir?

Yırtılma ekranda karelerin atlanmasından dolayı görülen yırtılmalardır. Örneğin oyunlarda özellikle Cs:Go gibi çok hareketli oyunlarda bazen görüntüde çizgi şeklinde bozulmalar görürsünüz. Bu olay tearing'dir. Bunu nedeni ise monitörünüzün hz değeri ile ekran kartının verdiği aynı olmamasıdır. Yani eğer monitörünüz 60  Hz ise ama ekran kartınız o an 60'ın altında veya üstünde bir fps verirse bu yırtılmaları görürsünüz.

V-Sync Nedir?

V-Sync neredeyse tüm oyunlarda olan bir ayar ve amacı bu yırtılmaların önüne geçmek. Fakat burada önemli olan bir nokta var ki o da şu ekran akrtınız monitörünüzün Hz'sinden her zaman daha yüksek fps vermeli. Yani Monitörünüz 60 Hz ise ekran kartınız asla 60 fps altına düşmemeli.  Bunun nedeni ise V-Sync'nin monitörünüz kaç Hz ise Fps'yi de bu değere sabitlemesi ve bu yırtılmaları engellemesi. Ama başta da belirtiğim gibi fps monitörünüzün Hz değerinden daha düşük olursa yani örneğimizde 60'ın altına inerse bu yırtılmaları yine görürsünüz. Kötü yanları ise gecikme yaratması ve atlama yapmasıdır. Bir kötü yanı da 120HZ veya 144 Hz monitörünüz varsa ekran kartınızın bu seviyelerin üstüne çıkmasının çok zor olmasıdır.

FreeSync ve G-Sync Nedir?

FreeSync Amd, G-Sync'de Nvidia'nın bu sorunlara bulduğu çözümdür.

G-Sync: En basit tanımı ile G-Sync destekleyen monitörler Hz değerini gelen fps'ye göre ayarlıyor. Fps kaç ise Hz'de o olduğundan bu yırtılmalar engelleniyor. Fakat G-Sync'yi kullanabilmek için hem G-Sync destekleyen bir monitör (ki bu monitörlere ekstra bir parça takılması gerektiği için çok pahalı monitörler oluyor) ve ekran kartı almanız gerekiyor. Yani "oyuncu" diye tabir edilen monitörlerin üst segmentlerinde bu özelliği görebiliyoruz. Bunun sayesinde de yırtılmalardan kurtulabiliyoruz. (Monitörden monitöre değişen şekilde bu özelliğin belli fps aralıklarında çalıştığını çok yüksek veya çok düşük olduğunda çalışmayabilir.)

FreeSync: FreeSync'de yine benzer şekilde monitör ve ekran kartının uyumlu bir şekilde çalışarak (Monitörü gelen fps'ye göre sabit Hz'de tutarak) yırtılmanın önüne geçiyor. Fakat bunu yaparken Nvidia gibi mönitöre ekstra bir donanım takılmasına gerek bırakmadan belli standartları destekleyen tüm monitörler bu teknolojiye sahip oluyor. (Tabii yine belli fps aralıklarında çalıştığını unutmamak gerekiyor.)

FreeSync ve G-Sync Farkı:

Aslında temel çalışma prensipleri birbirine benziyor. İkisi de tearing sorununu çözüyor. Temel farkları ise;
  1. Nvidia G-Sync'nin fps aralığı biraz daha geniş oluyor. (monitörden monitöre değişsede genelde FreeSync monitörlere göre biraz daha geniş aralık sunuyor.)
  2. Amd FreeSync monitör üreticisine ekstra bir masraf çıkarmadığı için Nvidia G-Sync'ye göre daha uygun monitörlü fiyatlarda da karşımıza çıkıyor. Böylelikle ulaşılması daha kolay oluyor.

Önemli Noktalar:

  1. İki teknolojinin de belli fps aralıklarında çalıştığını unutmamak gerek.
  2. İki teknoloji için de hem ekran kartınızın hem de monitörünüzün bu teknolojileri desteklemesi gerek.
  3. FreeSync Nvidia ile, G-Sync'de Amd ekran kartları ile çalışmamakta. 
Sonraki
« Prev Post
Önceki
Sonraki »