Seo Analiz

Seo Analiz

Seo nedir? konusundan önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu yazımda da seo analizi nedir? Seo analizi nasıl yapılır gibi konulara değinmek istedim.

Seo Analizi Nedir?

Aslında adından da anlayabileceğimiz gibi sitemizin seo çalışmalarının genelinin analiz edilmesidir. Daha da ayrıntıya girecek olursak sitemizde seo adına neler yapılmış neler yapılmamış bunları genel olarak değerlendirmektir.


Seo Analiz Nasıl Yapılır?

Bunun için bir çok yöntem deneyebilirsiniz. Birincisi tabii ki kağıdı kalemi elinize alıp seo konusunda neler yapılması gerektiğini yazmak ve bunlardan kaçının sitenizde olduğuna bakmaktır. Tabii bu yöntem biraz uğraştırıcı bir yöntemdir. Bunun yerine seo analizi yapan siteleri ziyaret edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki siteleri de kullanabilirsiniz.  (Aşağıdaki linkler tamamen örnektir, tanıtım yazısı değildir.)

wmaraci

Seo Analizinde Nelere Bakılır?

Seo analizinde;
 • Meta etiketlerden hangilerinin olup olmadığına bakılır.
 • Site hızına bakılır.
 • h etiketlerinin (<h1>, <h2>, <h3> vb) kullanımı.
 • İç ve Dış linkler
 • İçerik kod oranı.
 • Kullandığınız html sürümü.
 • Sayfanızın mobil ve masaüstü hızı.
 • Tarayıcı önbellekleme, resim optimizasyonu, dosya sıkıştırma vb işlemlere bakılmaktadır. Bunların yanında yine site hızıyla, arama motoru optimizasyonuyla ilgili diğer konulara da bakılmaktadır. 

Seo Puanı Nasıl Artırılır?

Aslında bu konuyu ayrı bir başlık altında almak pek de gerekli değil çünkü puanınızı artırmanız için yapmanız gerekenler Seo Analizinde Nelere Bakılır başlığında olan maddeleri tek tek sitenize uygulamak yani örneğin meta tagleri eklemek, h etiketlerini kullanmak, iç ve dış linkleri gereğince kullanmak gibi basit adımlarla puanınızı artırabilirsiniz. Ya da biraz daha ileriye giderek site önbelleklmesini kullanarak, resim optimizasyonunuzu yaparak, sitenizin kodlarını optimize ederek de puanlarınızı artırabilirsiniz.

3 yorum :

 1. Şu "h" etiketlerini ben bir anlayamadım gitti. Blogger'da bunlar hazır mı yoksa düzenlemek gerekiyor mu Ali?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. H etiketleri aslında başlıklar. Blogger'de yazımızı yazarken eklediğimiz başlıklar (örneğin bu yazıda ki Seo Analiz Nasıl Yapılır?, Seo Puanı Nasıl Artırılır? vb. H etiketidir.)
   Yani yazıların da böyle alt başlıklar kullanıyorsan (ki blogunda çoğu yazında gördüm abi :) ) H etiketlerini doğal olarak kullanmış oluyorsun :)
   Yani abi yapman gereken tek şey alt başlık kullanımı artırmak :)

   Sil