Sosyal Medyada Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sosyal Medyada Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sosyal medya platformları artık hayatımıza iyice yerleşti, hatta hayatımızın bir parçası haline geldi.  Fakat sosyal medyayı herkesin kullanması burada tüm hayatımızı yayınlayabileceğimiz anlamına da gelmiyor herkese istediğimiz gibi konuşabileceğimiz anlamına da gelmiyor. Bu nedenle bu yazımda sosyal medyada yapmamamız gerekenler yer alacak.

1) Asla Küfür Etmeyin!

   Aman ben küfür etsem ne olacak sanki beni mi bulacak ettiğim kişi diye sakın düşünmeyin. Evet belki o bulamayabilir fakat gidip de sizden şikayetçi olursa emniyet sizi eliyle koymuş gibi bulacaktır. Belki çoğu kişi internet üzerinden sayıp söven kişileri umursamadan geçiyor ama bir gün birisinin sizle uğraşacağı tutar sonra mahkemelerle uğraşmak zorunda kalırsınız.

  Zaten işin hukuki boyutunu bir kenara bırakacak olursak da sosyal medyada karşıdaki kişi bizi görmüyor diye küfür etmek, hakaret etmek etik olarak da doğru değildir.

2) Her Anınızı Paylaşmayın!

  Yaptığınız her anı sosyal medyaya koymayın. Bunu yapmak hem hırsızlara sizin evde olmadığınızı gösterecek hem de daha kötüsü tüm dünyaya sizin nerede olduğunuzu ilan edecektir. "Aman hırsızın da işi gücü yok da beni mi takip edecek" diye de düşünmeyin. Ya hırsızın işi gücü yoksa da sizi takip ediyorsa?

3) Özel Bilgilerinizi Paylaşmayın!

   Özellikle kimlik bilgilerinizi içeren belgeleri (biletler, ehliyet vb), soy ağacı sorgulaması gibi belgeleri asla paylaşmayın. Bu tür belgelerde annemizin kızlık soyadına kadar bir çok bilgi yer almakta ve bu bilgiler bizim aleyhimize kullanılabilecek bilgiler.  Evet belki yeni ehliyet aldınız ve bunu tüm arkadaşlarınıza göstermek istiyorsanız o zaman da size önerim sadece "ehliyetimi aldım" diye paylaşım yapmanız olacaktır. Yok ben illaki ehliyeti de paylaşacağım derseniz de en azından tc kimlik nonuzu, özel bilgilerinizi vb kapatıp öyle paylaşın.

4) Olmadık Yerlerde Canlı Yayın Yapmayın!

   Araba kullanırken veya yolda yürürken canlı yayın yapmanız hem sizin hemde çevrenizdekilerin hayatını tehlikeye atacaktır. Bu nedenle asla dikkatinizi bu tür yönlere kaydırmayın. Yolda yürüyorsanız etrafınıza, araba kullanıyorsanız yola odaklanın. Bir çok haberde görebileceğimiz gibi maalesef telefona bakarak yürürken veya araba kullanırken başına bir çok şey gelen insan mevcut.

  Tabii canlı yayını sadece yolda yürürken veya araba kullanırken değil eviniz gibi yerlerde de çekim yaparken dikkat edin. Aksi halde başkalarıyla paylaşmak istemediğiniz masanızın üstünde duran belge veya fotoğrafları, evinizin mahrem bölgelerini de tüm takipçilerinizle paylaşmış olabilirsiniz. 4 yorum :

 1. Sosyal medyada âdâb-ı muâşeret dersleri koyulmalı okullara...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel başlıklar ile açıklamışsınız. Emeğinize sağlık. İyi bloglar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil