İlk olarak neden laptopların batarya ömrü diyip de gidip resimde tablet kullandınız diye bilirsiniz bunun çok basit bir sebebi var ki kimse telifsiz olarak laptopu şarj etme resmi koymamış :(. Bu kısmı geçtikten sonra konumuza geçelim;

Gittikçe artan fiyatları nedeniyle artık aldığımız laptopları olabildiğince uzun süre kullanmak istiyoruz. Bu kullanım sırasında ise genellikle ilk olarak hata çıkaran parçaların başında piller geliyor. Piller kullandıkça ömrünü kaybediyor bu da cihazı şarjla kullanmak zorunda bırakıyor. Pillerin de fiyatının artmış olması değişimi de güç hale getiriyor. Peki bu pillerin ömrü nasıl uzatılır?

 1. Laptopunuzu evinizde veya işyerinizde kullanırken olabildiğince şarjda kullanın, özellikle oyun oynamak vb gibi cihazın pilden yüksek voltaj çekeceği zamanlarda mutlaka şarja takın. 
 2. Arka planda alışan fazla uygulamaları kısıtlayın, parlıklığı en sonda açmayın. (Böylelikle pilden çekilen boltaj azalacak hem daha az doldur-boşalt yapmış olacak hem de daha az yıpratmış olacaksınız.)
 3. Pilinizi %100 şarj etmeyin. Bu sadece laptoplar değil telefonlar için de geçerli. Lityum piller %100 dolduklarında ömürlerinde az da olsa bir eksilme oluyor tabii yüzlerce defa şarj edilince bu küçük değer göze gelmeye başlıyor.
 4. Yine aynı şekilde tamamen bitmesini beklemeden cihazınızı şarj edin. Özellikle oyun oynamak, video işlemek gibi çok güç çeken bir uygulama sırasında cihazınızın şarjını asla bitirmeyin. Bu tehlikeli voltaj sınırına düşüreceğinden pilinizin ömründen çalacaktır. 

24 Yorumlar

 1. Telif konusuna bu kadar dikkat ettiğini bilmiyordum Ali kardeşim.

  Laptopın kafasını kırdığım için ev dışına çıkaramıyorum. Masaüstü bilgisayar gibi kullandığım için de şarjdan hiç çıkarmıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskiden çok dikkat etmiyordum ama bir kaynak bile göstermeden paylaşan abuk-subuk sayfalar yeter artık dedirttirdi. Bende hem kullanım şartlarımda ufak bir güncellemeye gittim hem de çok abartmadan bir iki ufak değişiklik yaptım :)

   Çoğu diz üstü bilgisayar ile aynı sonu yaşamaış abi senin bilgisayarında :)

   Sil
 2. Laptop her sarjda duruyor benşm. Bilmeden doğru yapmışım demek :)

  YanıtlaSil
 3. Laptop ve fiş bütünleştiler adeta sürekli sarzda kullanıyorum ama dogru yapıyormuşum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğumuz istemeden de olsa şarjda kullanarak zaten bataryamızın ömrünü korkuyormuşuz onu fark ettim :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Oyun oynarken hep bu şekilde yapıyorum daha verimli olduğunu düşünüyordum ve sizden de onayı aldım. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımın hoşunuza gitmesine çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Laptopların batarya ömrünü uzatmak için farkında olmadan doğru şeyler yapıyormuşum. Genelde şarjda kullanırım zaten. Teşekkürler bu paylaşım için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim :) yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 6. keşke bir mucize olsa ve hiç bitmese şarj :)

  YanıtlaSil
 7. Benim bir sorum olacak Laptop da oyun oynarken şarja takıp pili çıkarmam gerekir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle kesinlikle şarja takmanız gerekir bu hem pilinizi korumak hem de tam perfomans alabilmek için şart. Fakat 2012 sonrası alınmış bir laptop ise pili çıkarmanıza gerek yok. Çünkü bu yıldan sonra çıkan laptoplar zaten şarja takılınca bataryayı bir nevi kendi içinde çıkarıyorlar. Yani elektrik akımını durduruyorlar. Kısaca şarja takmanız yeterli pili çıkarmaya gerek yok :)

   Sil
 8. Ben de genellikle şarjda kullanıyorum. Bazen pc uyarı veriyor, "bilgisayarınızı devamlı şarjda tutmayın" diye, ben de nadiren çıkarıyorum. Güzel bir içerik olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 9. Vayy ilginç. Ben de hep şarjda tutuyordum. Ama çok eskidi pil artık öldü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belli bir süreden sonra maalesef değiştirmekten başka bir çare kalmıyor :)

   Sil
 10. evde olduğu sürece bataryasını çıkarır ve prizle kullanırım doğru yapıyormuşum sayenizde bunu teyid etmiş oldum teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. :) Bir bilgi katabildiysem size ne mutlu bana. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 12. Teknlolojik cihazlarda şu "planlı eskitme" dedikleri şeyi uyguladıklarını düşünüyorum. Her şeye dikkat etsek çok titiz de kullansak 1,5 yıl haydi maksimum 2 yılda o cihaz değiştirilip yenilenmek zorunda kalacak şekilde yapılıyor. Ama işte yine de bu tüyolarla tüketici olarak biraz da olsa kendimizi koruyabiliyoruz. Teşekkürler paylaştığınız için. Selamlarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımı beğenmenize çok sevindim. Zamanında planlı eskitme konusuna Bu yazımda bende uzun uzun değinmiştim :)

   Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski