Şifreniz Veya E-postanız Çalındı Mı?

Şifreniz Veya E-postanız Çalındı Mı?


Son günlerde sürekli ortaya çıkan veri çalma haberlerinden sonra insanın aklına ister istemez "acaba benim parola ve e-posta adresimde çalındı mı?" diye geliyor. Tam da bu sorumuzun cevabını alabileceğimiz iki site bulunuyor.  Bunların birisinden e-posta adresimizi yazarak şimdiye kadar sızan veriler arasında olup olmadığına diğer sitede ise  parolanız (şifreniz) girerek bu parolanın çalınan veriler arasında olup olmadığını görebilirsiniz. İki sitede eğer çalındı ise hangi sitedeki üyelik bilginiz yüzünden çalındığını  gösteriyor.

Örnek olarak kendime ait bir e-posta adresim ve parolamın 1 Mart 2015'de yaşanan bir olayda çalınmış. Sadece hangi olayda çalındığını da değiş bu olaydan toplam kaç kişinin etkilendiğini, e-postanız dışında bu siteye verdiğiniz diğer bilgilerden hangilerinin de çalındığını görebiliyorsunuz.

Diğer sitede ise parolanızı  kontrol edebiliyorsunuz. Yine e-postamın çalındığı olayda o sitede kullandığım parola de maalesef çalınanlar arasında.


Parolanız veya E-postanızın Çalındığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Lafı da daha fazla uzatmadan sizin de kendi parolanız ve e-postanızı nasıl kontrol edebileceğinizi söyleyeyim;

Parolanız için haveibeenpwned adlı siteye gidip orada yer alan arama kısmına parolanızı yazarak o parolanın herhangi bir veri çalma olayında açığa çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz. E-postanız için ise yine aynı sitede yer alan Bu bağlantı üzerinden veya Türkçe olsun anlayabileyim derseniz Firefox'un bu sitesi (yoğunluktan dolayı bazen siteye girişte sorun olabiliyor. Bu durumda diğer siteyi deneyebilir veya biraz bekledikten sonra yeniden deneyebilirsiniz :) ) üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz. Bu arada elbet aklınıza takılacaktır ben buralara parolamı ve e-postamı yazıyorum ya bunlar bir şey yaparsa diye düşünebilirsiniz merak etmeyin bu sitelere güvenebilirsiniz :) İkisi de yazdıklarınızın kayıtlarını tutmuyor sadece çalınan bu verilerin olduğu veritabanı ile karşılaştırıyorlar ve herhangi bir kayıt tutmuyorlar :) Yine de tabii ki "ben bu sitelere de güvenmem ne e-postamı yazarım ne de parolamı yazarım" derseniz https://dehashed.com/breach bu site üzerinden hangi sitelerden veri çalındığını görebilirsiniz veya yine haveibeenpwned sitesi üzerinden (sayfayı biraz aşağıya kaydırırsanız indirme kısmını görebilirsiniz ) şimdiye kadar çalınmış olan tüm parolaları ve bilgilerin listesin indirip tek tek kontrol edebilirsiniz :)  Eğer o listelerden birinde yer alan herhangi bir siteye üyeliğiniz var ise aşağıdaki yöntemleri siz de hemen uygulamalısınız :)

Parolanız ve E-postanız Çalındı İse Ne Yapmalısınız?

Sadece e-posta adresiniz çalındı ise çok korkmaya gerek yok. Bir daha bu e-postayı kullanmayayım hemen kapatayım diye düşünmeyin. Sonuç olarak zaten kendiniz de o e-postayı gün içinde bir çok yere veriyorsunuz. Fakat parolanız çalındı ise;
 1. Bu siteler çalınan yeri de gösterdiği için o yeri kullanmayı bırakın. (örneğin parolanız ornek123.com sitesi üzerinden çalındı ise ornek123.com sitesi üyeliğinizi bitirin.)
 2. Eğer çalınan parolanızı farklı yerlerde de kullanıyorsanız hemen bu parolanızı tüm platformlardan değiştirin.
 3. Çalınan parolanızı bir daha hiç bir yerde kullanmayın.
 4. Bankacılık vb işlemlerinde kullandığınız bir parola ise çalınan hemen bankacılık uygulamalarından hesabınızı kontrol edin ve derhal parolanızı değiştirin.


4 yorum :

 1. Şifremizle alakalı soru işaretlerine cevap verecek güzel siteler. Her yerden veri sızmaya başladı dikkat etmek gerekiyor. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Özellikle günümüzde teknoloji bu kadar içimize girmişken parolaların önemi iyice arttı :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Yakın zamanda internet korsanlarının bana attıkları mailden sonra tavsiye ettiğiniz sitelerden kontrolleri yaptım ve asılsız çıktı :D Adamlar Bitcoin istiyorlar...

  YanıtlaSil