Bir çok yazımda son yorumlar, son gönderiler en çok okunanlar gibi eklentilerin gerek seo anlamında, gerek kullanıcıyı sitenizde daha uzun süre tutma anlamında gerekse de hemen çıkma oranını düşürme anlamında işe yaradığını söylemiştim. Bugün de Blogger ile açtığınız blogunuza nasıl "son yorumlar" eklentisini ekleyebileceğinizi anlatacağım. Aşama aşama gidecek olursak;

1) Blogger'i açın ve sol taraftaki menüden "Yerleşim"e gelin.
2) Buradan eklentiyi eklemek istediğiniz yeri seçin ve "Gadget Ekle"ye tıklayın.
3) Açılan Pencereden "İçerik Takibi"ni bulup seçin.

 

4) Daha sonra açılan penceredeki link kısmına 

"https://sitenizinismi.blogspot.com/feeds/comments/default?alt=rss" 
Yazın. Daha sonra "Devam"a tıklayın.

(Tabii sitenizinismi kısmına kendi blogunuzun adresini yazın, özel bir alan adı kullanıyorsanız yani .blogspot.com değil de .com veya .net gibi blogspot kısmını silin örneğin https://www.aliytrklkmz.com/feeds/comments/default?alt=rss gibi yazın.)

5) Son aşamada ise başlık kısmına bu bölüme vermek istediğiniz adı yazın (Örnek olarak ben son yorumlar yazdım). Göster kısmında ise ilk kısımda kaç tane yorum gösterilmesini istiyorsanız onu seçin, ikinci kısımda tarihleri, yazalarını vb göstermek isterseniz yanlarına tik koymanız yeterli.

Daha sonra "kaydet" dediğinizde son yorumlar eklentiniz kurulmuş olacak :)


 

8 Yorumlar

 1. Kullandığım yöntemlerden biri. Teşekkürler ..

  YanıtlaSil
 2. Ben de sizin önceki bir tavsiyeniz üzere sanırsam BlogHocam'daki son yorumlar gadgetini kullanıyorum. Yine de teşekkür ederim :D.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç kez soran oldu hepsini o siteye yönlendirdim. Sonra dedim ki niye hem insanları kodlarla uğraştırıyım hem de başka siteye yönlendireyim ki :) Hemen böyle bir yazı hazırladım :D Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Blogger son yorumlar eklentisi gayet kolay halledilebiliyormuş. Sayenizde öğrenmiş olduk. Blog açtığımızdan beri her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz bu konularda. Aslında gözümüzde büyüttüğümüz şeylerin kolay olduğunu görüyoruz. Teşekkürler bu bilgileri verdiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Burada gözümüzde büyütmemizin sebebi de aslına biraz biz blog yazarlarıyız. Niye ise bazı işleri abarta abarta anlatmayı seviyoruz :)

   Sil
 4. Icerik takibi widgetinin son yorumlar eklentisi olduğunu yeni öğrendim, Ancak cok sade duruyor kodlarla zenginlestirilmis eklenti temaya daha uyum sağlar gibime geliyor :) Paylasim için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet görsel açıdan biraz eksik kalıyor ama özellikle site hızını etkilememesi de olumlu taraflarından. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski