Gizli numaradan arama yapmak bazen gizliliğimiz bazen de güvenliğimiz için gerekli olabiliyor. Fakat önceki telefonlarda olduğu gibi menülerden girip de numaramızı gizlemek artık yeni telefonlarda mümkün olmuyor. Yine aynı şekilde bazen gizli numaralardan arayanlar da bizi bezdirebiliyor. Bu durumda da gizli numaralardan aranmaya hattımızı kapatmak isteyebiliyoruz. Şimdi geçelim bunları nasıl yapacağımıza.

Gizli Numaradan Arama Yapma

Gizli numaradan arama yapma tüm operatörlerde aynı şekilde yapılabiliyor. Arayacağınız numaranın başına #31# yazıp sonra numarayı yazarak gizli numaradan arama yapabilirsiniz.
Örnek Olarak: #31#05055005055

Gizli Numaradan Gelen Aramaları Engelleme:

Bu işlem ise her operatörde farklı şekilde yapılmakta. Gelin tüm operatörlerde nasıl yapıldığına bakalım;


Türk Telekom: 

Türk Telekom'da gizli numaradan gelen aramaları engellemek için arama ekranından  *100# kodunu tuşlayarak engelleme yapabilirsiniz. Gizli numaralardan gelen aramalara hattınızı tekrar açmak için aynı kodu tekrar tuşlamanız yeterli. 

Turkcell: 

Turkcell'de de TürkTelekom'a benzer olarak arama ekranından *253# kodunu tuşlayarak gizli numaradan gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Açmak isterseniz yine aynı kodu tuşlamanız yeterli.

Vodofone:

Vodafone'de gizli numaradan gelen aramaları açmak ve kapatmak biraz daha zorlaşıyor. Bunun için eğer gizli numaradan gelen aramaları kapatmak istiyorsanız "GIZLI KAPAT"  açmak istiyorsanız "GIZLI AC" yazıp 7046'ya sms göndermeniz yetiyor. 

6 Yorumlar

 1. Gizli aramadan engellemeyi bilmiyordum, bazen gerekli olabiliyor. Teşekkürler bilgilendirme için.
  Bu arada blog ismi şimdi çok daha farkedilir olmuş :) Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizden gelen yorum üstüne logomu düzenledim :) Bu nedenle öncelikle tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim :) Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Çok faydalı bir bilgi oldu. Ali Bey, çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Böyle bir kodlama sistemi olduğunu biliyordum ama hiç ihtiyaç duymadım. Teşekkürler...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski