Son günlerde en büyük problemlerimizden birisi de tabii ki şarj konusu oluyor. Bu konuda da yardımımıza powerbankler (taşınabilir şarj cihazları) koşuyor. Telefonlarımızı, tabletlerimizi  hatta bazı laptop modellerini bile artık powerbanklar ile şarj edebiliyoruz. Peki bu ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Markası:

Normalde markaya pek takılmadığımı önceki yazılarımı okuyanlar bilirler. Fakat bunun içinde sonuç olarak bol miktarda pil bulunuyor ve bu pillerin patladıklarında, zarar gördüklerinde nelere yol açabildiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle Asus, Xiaomi, Samsung, Sony, Anker, Pineng vb gibi bu konuda tecrübeli ve bilindik markaları tercih etmekte fayda var. 

2) mAh Değeri:

Bu konu en önemli konulardan birisi. Çünkü piyasada bir kaç üretici dışında herkes 10.000'ler 20.000'ler gibi rakamları kutularının üstüne yazıyor. İnsanlarda örneğin 3000 mAh bir telefonu varsa 20.000/3000'den ortalama 7 kere şarj ederim diye düşünüyor. Fakat hiç bir üründe bu elde edilemiyor. Çok teknik detaya girmeden anlatmak gerekirse bu değerler 3.7 V değeri dikkate alınarak hesaplanır, oysaki telefonlar , tabletler vb 5V ile şarj olur tam da bu dönüşüm nedeni ile bir değer kaybı olur. Kaliteli markalara 10.000 mAh yazıyor ise bunu ortalama 6000-6500 mAh'dan hesaplamanız yani 300 mAh kapasiteli telefonunuzu yaklaşık 2 kere dolduracağını hesaplamanız en doğrusu olacaktır. Dediğim gibi bu değerler tüm markalarda bu şekilde olduğu için bu hile yapıyor şu şöyle yapıyor demek mümkün değil ama şunu demek mümkün ki bilinmeyen kalitesiz, merdiven altı bir ürün alırsanız 10.000 yazısı size 3000 mAh bile sağlamayabilir. Kaliteli markalarda ise yukarıda da belirtiğim gibi 6000-6500 mAh arası değerler elde edeceksinizdir.

3) Quick Charge Teknolojisi:

Kapasite büyüdükçe gerek bu cihazların telefonumuzu şarj etmesi gerekse de kendilerini şarj olması çok uzun süreler alabiliyorlar. Bu nedenle aldığınız ürünün Quick Charge desteklemesi iyi olacaktır. Özellikle 10.000- 20.000 gibi değerlere sahip bir ürün alıyorsanız bu teknoloji çok daha önem kazanıyor. Aksi halde günler süren bir şarj süresi sizi bekleyebilir. 

4) Güvenlik Önlemleri:

Chip koruması, kısa devre koruması, pillerin patlamaya karşı kaplanması, Aşırı dolum ve deşarj koruması, yüksek akım koruması vb gibi özelliklerin aldığınız cihazda bulunmasına dikkat edin. Başta da belirtiğim gibi bu tür ürünler neredeyse tamamen pilden oluşan ürünler ve kalitesiz bir ürünün patlaması vb gibi bir durumda büyük zararlar verebileceğini unutmayın. Bu nedenle alırken bu tür önlemlerin olduğundan emin olun. 

14 Yorumlar

 1. mAh problemini bende yaşadım güvenilir markalardan almak gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet mah büyük problem oluyor. Büyük markalarda bile üstünde yazanı tam vermiyor.

   Sil
 2. Bence mah değeri önemli lakin her zaman gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yazımda da belirttiğim gibi yansıtmıyor.

   Sil
 3. En yüksek değerde olanı almak her zaman daha iyidir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman öyle olmuyor maalesef. Küçük ismi bilinmeyen etiket firmalar bazen "sallama" değerler yazabiliyor. Piyasada 100.000 mAh yazıp kibrit kutusu kadar olan cihazlar bile bulunuyor komik şekilde :)

   Sil
 4. On/off tuşu tek başına var mı ? Benim için önemli , zamanında bulamadığımdan 18650 pil alıp kendim yapmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı yazarken aklıma gelmemişti. Haklısınız bir çok kişi için o da önemli bir kriter. :) Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 5. Markası ve kaç kez dolduracağı kısmı önemli. Bir de kısa zamanda yıpranan aletler bunlar...

  YanıtlaSil
 6. Altını çizdiğiniz gibi marka önemli bir nokta. Zira marketlerde 10-15 tl bandında dandik markalı cihazlar satılıyor. Bunları kullanmak tehlikeli olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sadece cihaz sağlığı için de değil kendi sağlığımız için de kaliteli cihazlar kullanmak önemli. Böyle büyük pillerin patlaması pek hoş olmayacaktır.

   Sil
 7. Böyle bilgiler çok faydalı oluyor Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşinize yaramasına çok sevindim. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski